Erdal Erzincan

TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
1,091 ZİYARETÇİ
  • ADRES: Belirtilmemiş
  • TELEFON: Belirtilmemiş
  • FAX: Belirtilmemiş
  • GSM: Belirtilmemiş
  • WEB SİTESİ: http://
  • E-POSTA: Belirtilmemiş
  • SOSYAL MEDYA:

KİŞİ HAKKINDA

Türk Halk Müziği Sanatçısı, 2 Mayıs 1971 yılında Erzurum’un Aşkale ilçesine bağlı Sos (şimdiki adı Dallı) köyünde doğdu. 1978 senesinde, 7 yaşında iken usta – çırak geleneğiyle bağlama çalmayı öğrendi. 1981 yılında İstanbul’a yerleşti. 1985 yılında sistemli olarak ASM’de (Arif Sağ Müzik Okulu) bağlama dersleri almaya başladı. 1989 yılında İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) Türk Müziği Devlet Konservatuarına girdi ve yine bu yıllarda şelpe tekniği ile ilgili çalışmalara başladı.

1994 yılında müzik çalışmalarına merhaba diyen sanatçının bugüne kadar “Töre, Garip, Gurbet Yollarında, Anadolu (enst.), Al Mendil” adlarında 5 solo albümü yayınlandı. Ayrıca Arif Sağ ve Erol Parlak ile Köln Flarmoni orkestrası eşliğinde Almanya Cumhurbaşkanı Roman Herzog himayesinde Köln Flarmoni Salonundaki Concerto For Bağlama isimli konserleri 1997 yılında albüm olarak yayınlandı. Bu konserler Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde devam etti.

1998 yılında Tolga Sağ ve İsmail Özden ile beraber yaptıkları bir çalışma olan “Türküler Sevdamız 1”, 2001 yılında ise Tolga Sağ ve Yılmaz Çelik ile beraber yaptıkları “Türküler Sevdamız 2” isimli albümleri yayınlandı.

Halen Güvercin Müzik Yapım bünyesinde çalışmalarına devam eden sanatçının yeni bir solo albümü yakın zamanda müzik piyasasına çıkacak. Erdal Erzincan kendi adını taşıyan özel müzik okulunda ise genç kuşaklara halk müziği alanında hizmetlerini sürdürmektedir.

Erdal Erzincan, geleneksel türkü ve deyişleri söylemenin yanı sıra derleme çalışmaları da yapmaktadır. Ayrıca Erzurumlu Emrah, Karacaoğlan, Kemal Eroğlu, Mevlüt Doğan, Garip Bektaş gibi şairlerin şiirlerini de bestelemiştir.

Albümleri:

Döngü

Karasu

Giriftar

Bağlama Orkestrası

Girdab-ı Mihnet

Kervan

Al Mendil

Anadolu

Gurbet Yollarında

Garip

Töre

Bazı Besteleri:

Gül Yüzünü Görüp Divane Oldum, Şeytan Bunun Neresinde, Feleğe Sordurayım, Boşa Dönderdi, Düşlerim Yol Alır, Ağalar Gurbetten Geldim, Felek Senin Elinden, Gel Yetiş…

Popüler Şarkıları:

Nem Kaldı

Ağlasam Mı

Al Mendil

Haktan Didar İsteriz

Esti Seher Yeli

Ben De Şu Dünyaya

Bugün Ayın Işığı

Yıldız

Yar Senin Derdinden

Keklik Gibi

KAYNAKÇA: Erdal Erzincan kimdir? (turku.com.tr, internetöedya.com, haberturk.com, haberler.com, 08.07.2019), Erdal Erzincan kimdir? (muzikdinle.com.tr, 08.07.2019).

KİŞİ HAKKINDA YORUM YAP

KİŞİ HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.