TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
942 ZİYARETÇİ

KİŞİ HAKKINDA

Erzurum’un Pasinler (Hasankale) ilçesinde 17 Aralık 1949’da dünyaya geldi. Kazım Karabekir Eğitim Enstitüsü mezunu.

Öğretmenlik yaparken, 1975’te gazeteciliğe, Hürriyet Haber Ajansı’nın (HHA) Pasinler Muhabiri olarak başladı.1976’da HHA’nın Erzurum Bölge Bürosunda Muhabir olarak profesyonel gazeteciliğe adım attı. 1979’da aynı büronun bölge temsilciliğine getirildi.

1990’da HHA’dan istifa ederek Günaydın Gazetesinin Elazığ Matbaa Müdürü oldu. İki yıl sonra Asil Nadir’in sahibi olduğu gazeteden ayrıldı ve HHA’daki görevine döndü.

1999’da Hürriyet Haber Ajansı ile Milliyet Haber Ajansı’nın birleşmesiyle kurulan Doğan Haber Ajansı’nın (DHA) Erzurum bölge temsilciliğine atandı. 2008’de ‘Sütunu Çalan Kılıfı Uydurur’ başlıklı haberiyle Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin geleneksel Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülünü, Kültür Sanat Magazin dalında aldı. Basın mesleğinde gazeteci/ yönetici olarak aralıksız 41 yıl çalıştıktan sonra Eylül/ 2017’de emekliye ayrıldı. Şimdi internet gazetelerinde, köşe yazarlığı yapıyor. Sürekli basın kartı sahibidir.

Merkezi Erzurum’da bulunan Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti’ni (DAGC) 1979’da kuranlar arasında yer aldı ve 6 yıl başkanlığını yaptı. 1997’de Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun (TGF) kuruluşunu gerçekleştiren Cemiyet Başkanlarından biri olarak görev yaptı.

2010’da DAGC’den 30 üye ile birlikte istifa ederek Erzurum Gazeteciler Cemiyetini kurdu ve bu mesleki örgütün ilk başkanı seçildi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ile merkezi Ankara’da bulunan Gazeteciler Cemiyeti ve Basın Konseyine üyedir.

Emekli olduktan sonra köşe yazarlığının yanı sıra kitap yazmaya başladı. 2018’de Rönesans Yayınlarından ‘Bir Ömür Bin Haber’ isimli ilk anı kitabını çıkardı. Ardından 2020’de Zafer Medyadan ‘Az Gittik Uzun Gittik’ isimli kitabını yayımlandı.

Hatice Sabuncuoğlu (Pirim) ile evli, Nilüfer Çoban Sabuncuoğlu, Barbaros Sabuncuoğlu isimli iki evladı, Azra Nil Çoban isimli bir torunu var.

KİŞİ HAKKINDA YORUM YAP

KİŞİ HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.