TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
965 ZİYARETÇİ
  • ADRES: Belirtilmemiş
  • TELEFON: Belirtilmemiş
  • FAX: Belirtilmemiş
  • GSM: Belirtilmemiş
  • WEB SİTESİ: http://
  • E-POSTA: Belirtilmemiş
  • SOSYAL MEDYA:

KİŞİ HAKKINDA

Osman Nuri Küçük İslâm, dinler tarihi, din sosyolojisi, din felsefesi, Mevlâna, İbnü’l Arabî, sûfî psikolojisi, tasavvuf tarihi ve din-bilim ilişkisi konularında akademisyen, düşünür ve yazardır. Hakkında merak edilenler. Kaç yaşında? aslen nereli? eğitimi, kitapları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1976 yılında Erzurum’da dünyaya gelen Osman Nuri Küçük 1993 yılında Erzurum Bilgisayar Teknik Lisesi’nden mezun olmuştur. Lise eğitiminin ardından 1998 yılında Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun olmuş üniversite eğitimi döneminde hafızlığını tamamlamıştır.

Ayrıca yine üniversite döneminde klasik Osmanlı usulünde takip edilen eserleri okumuştur. 2001 senesinde Kayseri Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne atanan Osman Nuri Küçük, Yüksek Lisansını ise 2001 yılında Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde tamamlamıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı bursu ile alanı ile ilgili araştırmalar gerçekleştirmek için Mısır’da Kahire ve Amerikan üniversitelerinde bulunmuştur. 2007 yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tasavvuf Anabilim Dalı’nda Mevlana’da Benlik Dönüşümü: Sülük isimli tezi ile Doktora yaptı. 2011 senesinde ise tasavvuf alanında Doçent oldu. 1 sene bu alanda çalışmalar araştırmalar gerçekleştirmek için Misafir öğretim üyesi olarak Amerika North Carolina Üniversitesi’nde bulunmuştur. 2016 senesinde kadar Kayseri Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Anabilim Dalı Başkanı olarak Doçent kadrosunda yer aldı. Aynı süre içerisinde yine Erciyes Üniversitesi’ne bağlı Dâvûd el-Kayserî Tasavvuf Araştırmaları Merkezi Müdürlüğü’nü sürdürmüştür. 29 Haziran 2016 ve 2017 yılının Aralık ayı arasında Üsküdar Üniversitesi’nde Prof. Dr. olarak Tasavvuf Tarihi ve Felsefesi üzerine çalışmalarını sürdürdü.
Günümüze kadar Tasavvuf düşüncesi, Mevlana ve Muhyiddin İbnü’l-Arabi üzerine yayınlanmış makale ve kitapları bulunmaktadır. Mevlâna ile Kişisel Gelişim ve Yaşam Bilgeliği okulunun kurucusudur. 25 yıllık akademik ve özel çalışmalarına binaen oluşturduğu özel seminerlerini yürütmeye ve çalışmalarına devam etmektedir.

Osman Nuri Küçük kitapları;
Mevlana ve Hünkar
Fususu’l-Hikem ve Mesnevi’de İnsan-ı Kamil
Ne Varsa Sen’de Var & Hz. Mevlana’nın Sohbetleri
Namazla Muhabbet & Baba ile Oğulun Namazla Muhabbeti
Mevlana’ya Göre Manevi Gelişim & Benliğin Dönüşümü ve Mi’racı
Sufiliğin Zirvesi : Hz. Mevlana’yı Anlamak
İbnü’l Arabi – Sayılar ve Rüyalar
Mevlana ve İktidar / Yöneticilerle İlişkileri ve Moğol Casusluğu İddiaları
Mevlana’nın Tasavvufi Görüşleri

KİŞİ HAKKINDA YORUM YAP

KİŞİ HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.