Sinema Sanatçısı Recep Cinisli

TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
6,243 ZİYARETÇİ
 • ADRES: Türkiye Gazetesi İhlas Medya Plaza 29 Ekim Caddesi, 34197 Yenibosna / İstanbul
 • TELEFON: Belirtilmemiş
 • FAX: (0212) 454 31 00
 • GSM: Belirtilmemiş
 • WEB SİTESİ: http://www.recepcinisli.com
 • E-POSTA: Belirtilmemiş
 • SOSYAL MEDYA:

KİŞİ HAKKINDA

Türk oyuncu, yapımcı. İlk ve orta öğrenimini Erzurum’da bitirdikten sonra, Anadolu Üniversitesi işletme bölümünden mezun olmuştur. 1992 yılında Bugün gazetesinin düzenlemiş olduğu televizyon, sinema ve reklam yarışmasında yılın “TV Kralı” seçilmiştir.

Recep Cinisli 1 Ocak 1973 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Aslen Erzurum’lu olan Recep Cinisli, Oğlak burcudur.

Sinema Sanatçısı Recep Cinisli Kimdir?

Recep Cinisli eğitim hayatını İstanbul’da tamamlamıştır. Liseden mevzun olduktan sonra tiyatroyla ilgilenmeye başlayan ve çeşitli eğitimlerle kendini bu alanda geliştiren Recep Cinisli, bu güne kadar pek çok dizi ve reklam filminde rol almıştır.

1998 senesinde ekranlara gelen “Kırık Hayatlar” dizisiyle ilk kez ekran karşısına geçen Recep Cinisli, 1999 senesinde “Güneşe Doğru” dizisinde rol almıştır. 2005 senesinde “Acı Hayat” dizisiyle yeniden ekran karşısına geçen Recep Cinisli, 2011 senesinde Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde “Mete Bey”i canlandırmıştır. 201o senesinde “Hür Adam” filmiyle beyazperdedeki yerini alan Recep Cinisli, 2014 senesinde “Diriliş Ertuğrul” dizisiyle TRT 1 ekranlarında izleyicisiyle buluşmuştur. Recep Cinisli bu yıl yine TRT1 ekranlarında yayınlanan başrolllerinde usta isimlerin yer aldığı “Ya İstiklal Ya Ölüm” dizisiyle ekranlara gelmektedir.

Recep Cinisli Dizileri

 • 2020 – Ya İstiklal Ya Ölüm
 • 2016 – Kertenkele
 • 2011 – Kutlar Vadisi Pusu
 • 2007  -Kuzey Rüzgarı
 • 2005 – Acı Hayat
 • 1999 – Güneşe Doğru
 • 1998 – Kırık hayatlar

Recep Cinisli Filmleri

 • 2010 – Hür Adam

Dumlu’dan Recep Cinisli’yim

1992 yılıydı. Bir gazetenin düzenlediği yarışmada “Televizyon Kralı” seçilmiştim. Bunun beraberinde bir de filmde oynamıştım. Özdemir Birsel’in yönettiği, TRT 1’de “Erzurum’un Kurtuluşu” adlı filmdi. Daha sonra yine aynı yönetmenin TRT için yapmış olduğu “Fatih Sultan Mehmet Han” adlı bir başka filmde daha rol aldım… Aradan dört yıl geçmişti. 1996 yılı ramazanıydı. Sahur yemeğindeydik.

O yıllarda yayında olan TGRT’yi izliyorduk. Bir evliya hayatı anlatılıyordu, film olarak. Zevk ve heyecanla izlediğimiz filmin sonunda jenerik isminde “Genel Koordinatör Ragıp Karadayı” ismini görünce bir tuhaf oldum. Heyecanlandım. O duyguyla hanıma döndüm: -Sabahleyin ilk işim TGRT’yi aramak olacak. Hanım da şaşırmıştı: -Hayırdır? O da nereden çıktı? -Görmedin mi Ragıp Karadayı yazıyordu. O benim ortaokuldan resim öğretmenim. -Resim öğretmeninle filmin ne alakası var? İsim benzerliğidir belki de. -Sen de haklısın hanım, birden heyecanlandım işte…

Konuyu kapattım. Aslında hatıralarım yeni açılıyordu. Hocam, tiyatroya da yakın biriydi. 1976 yılında orta son sınıfta “Bekleyenler” adlı piyeste bana başrol oynatmıştı. Çok başarılı olduğumu seyircilerin tepkisinden anlamıştık… Hocamla tam yirmi senedir görüşmemiştik. Sabahleyin Zeytinburnu’ndaki işyerime gelince ilk işim TGRT’yi aramak oldu.

Telefona çıkan kişiye sorular sorarak önce, benim tanıdığım Ragıp Bey olup olmadığından emin oldum. Sonra da görüşmek istediğimi söyledim. Tabii nasıl karşılanacağımı bilemiyordum. “Acaba beni hatırlayacak mı?” diye endişem vardı.

Telefon bağlanınca dedim ki: -Hocam, ben Erzurum Dumlu’dan Recep Cinisli’yim. Bunu söyler söylemez hocam cevap verdi: -Nerdesin sen? Çabuk buraya gel! Bu kadarını doğrusu beklemiyordum. Hem sevindim hem şaşırdım. Beni hiç unutmamıştı. Aynı gün öğleden sonra ofisindeydim. Yirmi yıllık aradan sonra yeniden… İşte bu buluşma yeniden beni sinema dünyasına yönlendirecekti. Birkaç gün sonraydı.

Dedim ki: -Hocam, ben oyunculuk yapmak istiyorum. -Emin misin? -Evet. Ve o günden itibaren küçük rollerle başlayan oyunculuk serüvenim beni “Işıklı Ayakkabılar”, “Akşemsettin Hazretleri” filmi gibi ve daha birçok filmde başrole kadar taşıdı. Nereden nereye… Yolum şimdi reyting rekorları kıran ‘Kurtlar Vadisi’ne çıkmıştı Mete Ağır rolüyle… Şimdi herkes yolda “Mete Beye bakın” derken ben o bir film jeneriğindeki hocamın ismini ve sahur vaktini hatırlıyorum. Hayat bu, nereden nereye..

KİŞİ HAKKINDA YORUM YAP

KİŞİ HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.