TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
832 ZİYARETÇİ

KİŞİ HAKKINDA

ORHAN BOZKURT (Gazeteci-Yazar)

 

Erzurum’un merkez ilçelerinden Aziziye’ye bağılı Başovacık Köyü’nde 1970 yılında doğdu. İlköğretimi doğduğu köyde; orta ve lise öğretimini Erzurum merkezde tamamladı.

Lise yıllarında başladığı gazetecilik yaşamını yerel ve ulusal birçok yayın kuruluşunda profesyonel olarak sürdürdü. Bu gazetecilik ve habercilik serüveninde özellikle Doğu Anadolu Bölgesinin mezralarına kadar her tarafında görev yaptı. Ayrıca bölgeye sınır olan İran başta olmak üzere, Ermenistan, Gürcistan, Nahcivan, Azerbaycan gibi ülkelerde sıcak haber takibinde bulundu.

Mesleki yaşamı sırasında birçok haber, fotoğraf ve röportaj gerçekleştirerek bunları canlı yayınlarda bağlı olduğu haber merkezlerine (Hürriyet, Milliyet, Star, İHA, CNN Türk, Kanal D) aktardı.

Askerlik görevini Tunceli-Nazimiye’de 2001 yılında tamamladıktan sonra, Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalından mezun oldu. Türkiye Cumhuriyeti’nin en kapsamlı spor organizasyonlarından Wenter Universiade 2011 Erzurum (Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları) Medya ve Protokol Direktörlüğü görevlerinde bulundu.

Erzurum’a yönelik yayın yapan ilk internet haber sitelerinden birisi olan www.erzurumajans.com adlı haber sitesini 1999 yılında kurdu ve yönetti. 25 ve 26. Dönem Genel Seçimlerinde CHP’den Erzurum Milletvekili adayı oldu. Halen Ankara Haber Ajansı (ANKA) Doğu Anadolu Bölge Temsilciliği’nin yanı sırawww.erzurumpost.com adlı haber sitesinin yöneticiliği ile birlikte radyo ve televizyon yorumculuğu yapıyor.

Gazetecilik alanında çeşitli kurumlardan birçok kez haber, yorum, fotoğraf ve röportaj dalında ödüller alan Orhan Bozkurt’un, tiyatro oyunlarıyla birlikte yayına hazırladığı bir şiir bir de öykü kitabı bulunuyor.

Evli ve bir çocuk babası olan Orhan Bozkurt, Erzurum merkezde yaşıyor.

KİŞİ HAKKINDA YORUM YAP

KİŞİ HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.